Odisha CM To Dedicate Kalahandi Indravati Mega Lift Irrigation Project On Jan 14

by kalahandi info
17 views

କାଲାହାଣ୍ଡି: ଜାନୁଆରୀ 14 ରେ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।
ମଙ୍ଗଲପୁର ସ୍ଥିତ ପମ୍ପ ହାଉସ୍ ପରିସରରେ ଉନ୍ମୋଚନ ସମାରୋହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।
ଆଜି ସକାଳ ପ୍ରାୟ 8 ଟା ସମୟରେ କାଲାହାଣ୍ଡି କଲେକ୍ଟର Dr Gavali Parag Harshad ଏବଂ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡ Dr Saravana Vivek M ଏହି ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ମେଗା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ସମାପ୍ତି ସହିତ ଏହାର ଉଦ୍ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ।
ଉଭୟ କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ଏସପି ସେଠାରେ ଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ ହେଲିପ୍ୟାଡକୁ ମଧ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଜଳସେଚନ ମୁଖ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପଦ୍ମନାଭ ପଣ୍ଡା, ଆର ଆଣ୍ଡ ବି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ରାଜକୁମାର ବେହେରା, BDO Aishwariya Samantray, ତହସିଲଦାର Subhadra Mundika ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ PS- ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା Rashmita Pradhan ଉପସ୍ଥିତ ରହି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି L&T ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, “ଆମର ଜଳସେଚନ କେନାଲର ଲମ୍ବ 33.26 କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଆମେ କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ତିନି ତହସିଲ ସୀମା ଅନ୍ତର୍ଗତ 33 ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ (ଜିପି) ର 90 ଟି ଗାଁକୁ ଜଳସେଚନ କରିବୁ। 25,274 ହେକ୍ଟର କୃଷି ଜମି ଜଳସେଚିତ ହେବ | ପ୍ରାୟ 50,000 ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ। ”

“ଉଦ୍ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସିଏମ୍ ଏଠାରେ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ଏସପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ହେଲିପ୍ୟାଡ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟେଜ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପଦ୍ମନାଭ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ 2013 ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ 2020 ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଗୁଁ ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକ, କୁପସରା ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜୟପତନା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ 25,275 ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ହେବ। ଜଳସେଚନ କର। ”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଯେହେତୁ ସମସ୍ତ ଜମି ସମୃଦ୍ଧ ନୁହେଁ, ଉପର ଏବଂ ତଳ, ଆମେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛୁ। ଏହା ଦେ and ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ତାଲପଦର, ଉଚାଲା, ପାଣ୍ଡ୍ରିପାଠର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗାଁ ଅଧୀନରେ 1000 ହେକ୍ଟର ଜମି ସଫଳତାର ସହ ଜଳସେଚିତ ହେବ। ”

କାଲାହାଣ୍ଡି ଆର ଆଣ୍ଡ ବି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ କୁମାର ବାବୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, “ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ସମତଳ କରୁଛୁ ଯେଉଁଠାରେ CM କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଏକ ମଞ୍ଚ ସହିତ ଭିଭିଆଇପି ପାଇଁ ଏକ ମଞ୍ଚ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସୁଇଚ୍ କରିବାକୁ CM ପାଇଁ ଏକ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି | କୋଭିଡ ଗାଇଡଲାଇନକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରି ଆମେ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବସିବା କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏଲ ଆଣ୍ଡ ଟି ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଆନୁମାନିକ 756 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଯାହାକି ଏହି ଅ in ୍ଚଳରେ 25,275 ହେକ୍ଟର କୃଷି ଜମିର ଜଳସେଚନ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବ | ଏହିପରି, ହିତାଧିକାରୀ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ମନୋଭାବରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି |

Source: https://ommcomnews.com/odisha-news/odisha-cm-to-dedicate-kalahandi-indravati-mega-lift-irrigation-project-on-jan-14

You may also like

Leave a Comment